Kalendář závodů na r. 2011

9.7.2011 - MČR RACER BUGGY  v autokrosu

10.7.2011 - pohár sponzorů RACER BUGGY v autokrosu

Historie

1957 ...květen... za sokolovnou na mezi se sešlo osm kluků, aby založili místní ZO Svazarmu.
1959 Společný zájezd na mistrovství světa v motokrosu v Praze v Šárce rozšířil členskou základnu na 45 členů odhodlaných věnovat se hlavně motorismu.
1961 V kubatuře 50ccm se objevil na stupních vítězů v jízdě zručnosti domácí závodník Josef Švorc, z kterého postupně vyrůstal nejen dobrý závodník, ale také spolehlivý reprezentant.
1971 Po deseti letech založen Automoto klub pod vedením Josefa Svorce, Petra Škaldy a Otty Pábla.
1977 20 let naší činnosti byla tehdy hlavně politická událost. Rozdělovaly se plakety a vyznamenání. Bylo nás již 75 členů, Dobřany měly 145 obyvatel. Zavítali mezi nás k besedám lidé, kteří uměli poradit a také pomoci - František Šťastný, ing. Šedivý, Dalibor Janek, K. Dolejší a další. Tehdejší branné závody pod vedením P. Škaldy se stávaly kořistí dobřanských dětí. V roce kdy má Josef Švorc odjeto 250 závodů je vzorem nastupujícího mládí. Juniorským mistrem ČR se stává náš člen Zdeněk Špaček a odchází do Dukly Praha. Tam se pod odborným vedením stává reprezentantem ČSSR a stává se několikanásobným mistrem ČSSR družstev i jednotlivců ve třídě 250 ccm.
1979 Naše organizace má 95 členů a přicházejí nové posily z okolí.

Bylo postaveno dobré zázemí - dílny, věž a budova na závodišti. Pravidelně dochází k úpravám sportovního areálu. Kounovská povodeň nás připravila o část majetku. Dík všem sponzorům, kteří nám dodnes pomáhají uspořádat několik hodnotných sportovních podniků v každém roce. Dík České televizi, která naše sporty v krásném podorlickém kraji široké veřejnosti celých třicet let přibližuje.

Ze zakládajících členů organizace s námi pracují již jen Otto Pábl. Během času k němu přišly další posily, které pravidelně čteme v programech (J. Švorc, J. Špaček, Z. Paštika, F. Hencl, V. Pohla, G. Mach, B. Klamta) a další mladí, kteří jsou zárukou, že motoristický sport bude v Dobřanech žít dál.

Z historie orlického autokrosu

16.7.1972 1. Orlický autokros
  Do 1000 ccm ing. LANDA ST.
přes 1000 ccm F. TURNA.
14.4.1973 2. Orlický autokros
  První přímý přenos ČT v okrese Rychnov nad Kněžnou (ve velké sněhové vánici)
17.3.1974 3. Orlický zimní televizní autokros
  Do 1000 ccm ing. LANDA
přes 1000 ccm Oldřich MUSIL
Autokrosu bylo 5 let a mistry se stali do 1000 ccm ing. LANDA ST.
15.4.1978 7. Orlický autokros
  Přímý přenos ČT, do 1300 ccm J. POVONDRA, přes 1300 ccm B. KŘESŤAN. Hodnocení závodu tiskem: "Dobřanští pořadatelé, ovšem jako vždy, předvedli organizační koncert zajištěný do nejmenších podrobností".
15.4.1979 8. Orlický autokros
  Jelikož závody v Dobřanech měly vždy vysokou úroveň a přímý přenos ČT, přišli i sponzoři - (Benzina, Mototechna, TMS, OSP, ŽAZ, Magnet, Adast a JZD). Za nádherného počasí přišlo do Dobřan více jak 5500 diváků.
6. 4.1980 9. Orlický autokros
  Záštitu přebírá Evžen Erban, předseda české národní rady. Do Dobřan zavítali generálové, tajemníci, předsedové, náměstci ministrů, ředitelé a náčelníci. Závod se odjel ve sněhových závějích. Veřejné hodnocení: všem dík a úcta, že se zúčastnili.
12.4.1981 1. MEZINÁRODNÍ AUTOKROS (NDR, NSR, Rakousko a další)
  zde se objevila možnost jezdit nejvyšší Evropské podniky.
Členové AMK Dobřany dále pokračovali ve své činnosti a odměnou bylo mistrovství Evropy družstev, což byl nejvýše zařazený autokrosový podnik, o který se ucházela celá Evropa.

9. srpna 2005 - V Dobřanech se rozhodlo o dvou titulech MR v autokrosu

V nejsilnější divizi 4l zvítězil Petr Bartoš před Romanem Keřkou a Vondszemu. Na dalších místech dojeli Hošek, Pařízek a Pagač.Vítězstvím si před posledním závodem v Sedlčanech zajistil Bartoš titul MR.

I 16ti stovkaři znají svého mistra. Vybojoval si jej Ondra Musil, který byl včera nejlepší a jednoznačně zvítězil. Druhý dojel Lukáš Hampl, před Nosálkem a Šottem.

Finalový závod juniorů byl poznamenán množstvím drobných kolizí, které měnily pořadí. Zvítězil Pokluda, před Knollem a Křížem. Nejlepší dívka startovního pole Petra Kramářová 6 místem potvrdila svou stoupající výkonnost a ukázala soupeřům, že s ní musí stále vážněji počítat.